Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

Sosyal Medya Ne Kadar Alternatif? Yeni Başlayanlar İçin Çaresizlik Rehberi.

Mirkelam’ı bir gecede ansızın ünlü yapanın ordunun “simülasyon” gücünü gösterme hevesi olduğu dedikodusu yaygındır. 31 Mayıs 1995’te piyasaya sürülen albümü, bir günde 200 bin, toplamda 750bin satar ve basının eşzamanlı ondan bahsetme isteğinin bunu gerçekleştirmedeki payı yadsınamaz. Adeta gizli bir el değmiş ve spot ışıklarını ona döndürmüştür.


Şarkılarıyla Türk Pop Müziği’nde önemli yer kaplayan Mirkelam konvansiyonel medyanın ünlü ve idol yaratma gücünün küçük bir örneği. Çok daha büyük, ve hemen hemen her sektör için geçerli, ulusal ve uluslararası sistemler, başarıyı birkaç önemli aktörün kararına endeksliyor.


Endüstriyel devrim lüksü demokratikleştirmişti ve daha geniş bir tabana yaymıştı, dijital devrim ve sosyal medya ise hepimize “basın” olma ayrıcalığı sağlıyor, irili ufaklı idol’leriz. Her toplumsal olay için açıklama yapma zorunluluğu hissetmemiz de topluma mal olma sorumluluğundan geliyor. Bu açıklamaları kaç kişinin takip ettiği de önemli değil tabi, reality TV’ye çıkmış izleyiciyi şahit gösterme heveslileri gibi her daim 80 milyona hitap ediyoruz. İstediğimiz kişiye ulaşabilir, iyi şeyler yaptığımızda anında pazarına ulaştırıp satabiliriz, çünkü “simülasyon” gücü, artık ordunun değil, hepimizin, çok sesliyiz… mi?


Aslına bakarsanız, sosyal medyada ünlü olmak az görülen bir olay da değil. Gerçekten kendi çevrenizi oluşturup “fenomen” olabilirsiniz. Ama genelde gizli kalan, bunun da ayrı bir profesyonel iş, ciddi mesai ve yatırım gerektiren bir durum olduğu.

Tüm makaleyi okumak için tıklayınız


  • White LinkedIn Icon
  • instagram

©2016 by Merve Karpov.